Domény

Domény

Nacházíte se: Home / Domény

Přihlášení zákazníka / partnera       

Domény

Domény jsou jednoznačná jména počítačů nebo počítačových sítí připojených do internetu. Příkladem domény je cs.wikipedia.org. Doména nebo jméno počítače v doméně je tvořeno posloupností několika částí domény oddělených tečkami. Části domény jsou seřazeny podle obecnosti: první část domény (např. www) je nejkonkrétnější, může popisovat jeden konkrétní počítač v doméně, poslední část domény (např. org) je nejobecnější, popisuje celou velkou skupinu počítačů a sítí. Poslední části domény se říká doména nejvyššího řádu (top-level domain, TLD) a popisuje rozdělení domén na země (domény .cz, .sk, .de ) a obecné skupiny domén, takzvané generické domény. Části domén jsou také někdy číslovány, takže např. org je doména 1. úrovně, wikipedia.org je doména 2. úrovně, www.wikipedia.org je doména třetí úrovně atd.

V jménech domén lze používat pouze malou část znaků kódu ASCII: znaky anglické abecedy, číslice a pomlčku. Žádná část domény však nesmí končit ani začínat pomlčkou. Jména domény nejsou citlivá na velikost písmen (www.example.com popisuje stejný počítač domény jako WWW.Example.CoM) a každá část jména domény smí být maximálně 63 znaků dlouhá. Celé jméno domény může být pak maximálně 255 znaků dlouhé. Počet částí domény však není omezen, tudíž platné jméno domény může být teoreticky složeno ze 127 jednopísmenných částí.

V rámci rozšiřování internetu do dalších zemí, které používají různá písma, se relativně nedávno začal zprovozňovat systém nazývaný IDN, který umožňuje používat libovolných znaků Unicode ve jménech domén. Z důvodů zpětné kompatibility však nelze jiné znaky přímo používat v rámci dnešního systému domén, proto se „nestandardní“ znaky převedou speciálním postupem na posloupnost běžných znaků ve speciálním kódu. Např. doménové jméno www.příklad.example se převede na www.xn--pklad-zsa96e.example. Proces převodu jména domény však běží na pozadí, nemusí se tak o něj nijak starat. Systém IDN je již v některých zemích zaveden, pro české domény .cz se však zatím nepoužívá.

Registrace domény je velice jednoduchá a nezabere více než 5 minut. Domény s koncovkou CZ si můžete registrovat i u nás ZDE nebo kliknutím na níže uvedené tlačítko.

Domény

Nástroje
Podpora
nahoru dolu

  info@webhosting.fm
  Tel.: 228 227 014

QR kód - WebHosting.FM
QR kod - WebHosting.FM
Ověření domény Objednat